top of page
Çapa 1

Üretici Firma Hakkında


Çağatay Evcil Hayvan Mamaları ve Yem Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. 1982 yılında; 26 yıllık iş hayatında özel sektörde teknik müdürlük, işletme müdürlüğü, fabrika müdürlüğü, genel müdürlük ve danışmanlık yapmış; ayrıca bu süre içerisinde Türkiye’de 8 adet fabrikanın proje çizimleri, kuruluşu ve devreye alınmasını sağlamış olan Oktay ÇAĞATAY tarafından, ticari bir şirket olarak kurulmuştur.

Şirket, on üç yaşına basarken gerekli sermayeyi ve altyapıyı oluşturarak, ciddi ve tam teçhizatlı bir üretim tesisi için girişimlerine başlamıştır.

1998 yılında, Avrupa’da dahi yeni kullanılmaya başlanan ekstrüder teknolojisini, bir ilki gerçekleştirerek Türkiye’ye getirmiş ve Türkiye’nin o günlerde yükselen, bugün ise taşıyıcı sektörü olan Aquakültür sektörünün gelişmesinde ve ihracata başlamasında büyük rol oynamıştır.

 

Şirket, 2000 yılının başlarında, Türkiye’de ciddi bir eksiklik olan kedi ve köpek mamalarının üretimi konusunda karar almıştır. Bu konuda araştırmalara başlanıp Avrupa’da kedi ve köpek mamaları üretiminde ilk üç içerisinde yer alan bir firma ile anlaşılarak gerekli eğitim ve hazırlıklar yapılmıştır. Yaklaşık iki yıllık sıkı ve detaylı bir çalışmanın ardından 2001 yılında kedi ve köpek maması üretimine başlanmıştır.

Şirketin belli noktalarında yerlerini almak üzere eğitimlerini tamamlamış olan ikinci nesilin, aktif olarak görev almaları da bu yıllarda olmuştur.

Kısa sürede konusunda uzman personeli, gelişmiş teknolojisi, özverili ve detaylı Ar-Ge çalışmaları ile sektörde ‘kaliteli mama’ üreten firma unvanını almıştır. Bugün ise gelmiş olduğu noktayı koruyabilmek ve seviyesini yükseltebilmek için ‘öğrenmeye ‘ devam etmektedir.

İzmir’de 16.000 m2 alanda yıllık 45.000 ton kapasiteli son teknoloji üretim tesisleri ile Çağatay Evcil Hayvan Mamaları ve Yem Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. ülkemizde mama sektörünün öncü ve lider konumunu bilinçli ve hakkını arayan tüketicilere borçludur.

Çapa 1
evcil hayvanlar

Hammadde Tedariği

Sadece, dünyadaki en kaliteli hammaddeleri kullanıyoruz.
Ham madde alımının yaklaşık %30’u Çağatay ailesine ait olan, Çangal Tarım işletmelerinden gelmektedir.

Diğer ham maddeler ise dünyada en üst kalitede üretim yapan tedarikçilerden doğrudan (aracı kullanmadan) alınmaktadır. Ham madde alımı dönemsel olarak farklı ülkelerden gerçekleştirilmektedir.

Fabrikamıza gelen tüm ham maddeler, analiz değerlerinin, istenilen kriterlere uygunluğu onaylandıktan sonra, toplam 12.000 m² kapalı alandan oluşan ve HACCP yönetmeliklerine tam uyumlu kontrol ve denetimleri yapılan ham madde depolarımızdaki yerini alır.

cagatay-uretim-teknolojisi-41.jpg

İleri teknoloji üretim tesisimiz, konusunda uzman ve eğitimleri hiç bitmeyen personelimiz tarafından titizlikle yönetilmektedir.
Çağatay Evcil Hayvan Mamaları ve Yem Ürünleri San. ve Tic. A.Ş., bugün Türkiye kedi ve köpek mamaları üretim endüstrisindeki öncü ve lider konumunu, 1982’den beri yaptığı detaylı ve titiz çalışmaları sonucunda edindiği bilgi ve tecrübeyi; üretim sahasında en iyi şekilde değerlendirerek elde etmiştir.

 

Şirketimiz, ekstrüder (Wenger – ABD) teknolojisini Türkiye kedi ve köpek maması sanayisine kazandıran ve Avrupa standartlarının üzerinde ilk yerli mama üretimi yapan firma olarak, en son teknoloji ve tam otomasyon sistemlerini kullanmaktadır.

Çağatay Evcil Hayvan Mamaları ve Yem Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. kurulduğu günden bu yana, dünya kedi ve köpek maması teknolojileri endüstrisinde güçlü, samimi ve güvene dayalı dış ilişkileri ile yerini alarak global bilgi akışının önemli bir parçası haline gelmiştir.

Mama formülleri uluslararası evcil hayvan sektöründe kendilerini kanıtlamış, seçkin nutritionistler (beslenme uzmanları) tarafından yapılmakta ve ileri teknoloji üretim tesisimiz, konusunda uzman ve eğitimleri hiç bitmeyen personelimiz tarafından titizlikle yönetilmektedir.

Üretim Aşamaları
Ham maddeler hazırlanan üretim programına göre kullanım miktarları hesaplanarak, ham madde alım havuzuna boşaltılır ve sırasıyla mıknatıslar, filtre ve temizleyiciden geçirilerek sonra işletme silolarına alınır.
Mama rasyonu, bilgisayar kontrol sisteminde yüklenmiş olan yüzdelik karışım miktarlarına göre, 1 tonluk şarjlar halinde silolardan alınarak dik mikserlere çekilir.
Dik mikser içinde karışım haline gelen 1 tonluk şarj, öğütücüye gönderilir.
Öğütücüde un haline gelmiş olan seçili mama rasyonu, dairesel elekten (Allgaier – Almanya) geçtikten ve partikül ölçüleri standart hale getirildikten sonra yatay miksere alınır.
Yatay mikserde (Van Aarsen – Hollanda), otomatik premiks hazırlama sisteminde hazırlanmış vitamin, mineral ve dostlarımız için gerekli olan taurin, glukozamin ve kondroitin vb. katkı maddeleri ilave edilerek, homojen karışım için belirlenmiş sürelerde karıştırılır.
Hazırlanan un halindeki karışım yatay mikserden alınarak ön şartlandırıcıda; buhar, su ve yağ ilavesi ile pişirilerek hamur haline geldiği pişirme ünitesinden geçirilir (Wenger – ABD).
Ön pişirmeden geçen sıcak hamur, su ve buhar ilavesi ile pişirmenin devam ettiği, fakat ayrıca helezonlardan geçerken sıkıştırılarak mekanik enerji ile de pişirme yapılan ve sonunda kalıplar ve bıçak vasılasıyla mamanın şeklini aldığı ekstrüder makinesinden geçer (Wenger – ABD).
Pişirilmiş ve şeklini almış olan ürün kurutucudan geçerek nem oranı düşürülür ve sonrasında yağlama ünitesinden geçerken yüzey yağlamaya tabi tutulur (Wenger – ABD).
Son halini almış olan ürünümüz, soğutucudan (Wenger – ABD) geçirilerek ortam sıcaklığına düşürüldükten sonra, bir kez daha elekten geçirilerek, mıknatıs ve temizleme ünitelerine sahip kapalı sistem bantlar aracılığı ile paketleme binasına taşınır (Cimbria-Danimarka).

bottom of page